thc contra rakKanadyjscy naukowcy szukający sposobu na poprawę apetytu u pacjentów znajdujących się w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej dokonali odkrycia, które z powodzeniem można uznać za przełomowe. Ich badania potwierdziły, że aktywny składnik marihuany znany jako THC oraz rybi tłuszcz są w stanie obniżyć ryzyko chudnięcia i niedożywienia.

marihuana zwalcza raka?Aby zrozumieć, jak ważne jest to odkrycie, warto uświadomić sobie, że zarówno chudnięcie, jak i utrata i jadłowstręt są częstymi i wyjątkowo niebezpiecznymi skutkami ubocznymi choroby nowotworowej i prób jej leczenia. Chemioterapia często przyczynia się do tego, że dochodzi do zaburzenia zmysłu smaku i węchu, a to nie tylko nie pozwala cieszyć się jedzeniem, ale i w istotny sposób zmniejsza apetyt. Przyczynia się też do tego, że chorzy tracą ochotę na jedzenie mięsa uważając, że jego zapach jest nieprzyjemny.

Na konsekwencje takich działań nie musimy czekać długo, chorzy na nowotwór bardzo często są więc niedożywieni, tracą masę mięśniową, chudną, a jednocześnie nie radzą sobie z uczuciem przewlekłego zmęczenia. Stan taki może mieć wpływ na ich dalsze leczenie, chorzy, którzy zmagają się z tego rodzaju problemami często uskarżają się bowiem na to, że słabiej reagują na terapię, ona sama zaś częściej niesie za sobą niepożądane skutki, co sprawia, że konieczna staje się decyzja o jej wstrzymaniu. Już choćby dlatego tak ważne jest poszukiwanie sposobu nie tylko na poprawę apetytu, ale i na lepsze odżywianie tej grupy pacjentów.

Niestety, choć nad zagadnieniem tym pracuje wiele zespołów badawczych, trudno o rozwiązanie, o którym można byłoby powiedzieć, że jest stuprocentowo skuteczne. Najczęściej stosuje się więc zbilansowaną dietę odpowiadającą indywidualnym potrzebom pacjenta, gdy zaś takie działanie nie przynosi oczekiwanego rezultatu, alternatywą dla niego jest żywienie pozaustrojowe często wspomagane leczeniem farmakologicznym. Już choćby dlatego badania naukowców z Kanady dotyczące wpływu THC na poprawę apetytu u pacjentów zostały przyjęte z tak dużym zainteresowaniem.

recepta na rakaOczywiście, sami autorzy badań przestrzegają przed przesadnym optymizmem i podkreślają, że niezbędne są dalsze eksperymenty, które mogłyby potwierdzić uzyskane wyniki lub im zaprzeczyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że lekarze powinni zastanowić się nad podawaniem THC chorym na nowotwory złośliwe, jeśli zaobserwowano już u nich zaburzenia węchu i smaku oraz związany z nimi spadek apetytu. Okazuje się, że dobre efekty przynosi również spożywanie codziennie 2,2 grama rybiego tłuszczu. Kwas eikozapentaenowy przeciwdziała zjawisku chudnięcia u pacjentów z rakiem płuca w trakcie chemioterapii, można więc domniemać, że i on może być dobrym środkiem pomocniczym.