marihuana kontra osteoporozaNaukowcy często i chętnie badają to, jaki wpływ może mieć marihuana na stan kości. Najnowsze badania prowadzone przez nich sprawiają, że możemy nieco szerzej zapoznać się z omawianą problematyką, okazuje się bowiem, że wpływ ten nie tylko nie jest stały, ale również zmienia się wraz z wiekiem.

Owszem, kannabinoidy są w stanie zmniejszać wytrzymałość kości wówczas, gdy kontakt z nimi mają osoby młode, jeśli jednak mówimy o ich wpływie na osoby starsze nie możemy nie zauważyć tego, że chronią nie tylko przed osteoporozą, ale i przed osłabieniem kości. Duże zainteresowanie tym zjawiskiem nie powinno budzić zdumienia, osteoporoza to bowiem choroba, która pojawia się wyjątkowo często.

Szacuje się, że może dotyczyć nawet dwunastu procent mężczyzn i trzydziestu procent kobiet w istotny sposób obniżając komfort życia pacjentów, którzy się z nią zmagają. Już wcześniej naukowcy dowiedli zresztą, że receptor CB1, który aktywowany jest przy użyciu marihuany, może przyczynić się do regeneracji kości. Jak do tej pory nie udało się jednak poznać skutków tego procesu i to zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

marihuana a osteoporozaNajnowsze badania zostały przeprowadzone na myszach, którym stymulowano z użyciem konopi właśnie receptory CB1. Okazało się, że choć u młodszych osobników rozwój i regeneracja tkanki kostnej były wolniejsze, u osobników starszych te same działania przyczyniały się do tego, że następowało zmniejszenie utraty masy kostnej oraz zapobiegano odkładanie się tłuszczu w kościach, co jest tak charakterystyczne dla osteoporozy.