olej konopnyW nasionach konopi znajduje się około 35% oleju. W przypadku świeżego tłoczenia przybiera on barwę jasnozieloną, ale po pewnym czasie – pod wpływem promieni słonecznych – staje się bezbarwny. Temperatura krzepnięcia dla tej substancji to około 20 C, zaś czas schnięcia -maksymalnie 8 dni. W składzie oleju konopnego znajdują się przede wszystkim kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3, kwasy wielonienasycone omega-6 oraz kwasy jednonienasycone.

liście konopiOlej konopny posiada całe mnóstwo właściwości zdrowotnych, a ponadto można z niego korzystać na wiele sposób w kuchni. Świetnie sprawdza się jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek i serów, można spożywać go także ze świeżym chlebem czy z niektórymi kaszami. Wpływa on korzystnie na hamowanie agregacji krwinek, przez co zmniejsza ryzyko zawałów czy zatorów. Korzystanie wpływa na regenerację skóry oraz błon. Po zmieszaniu go z wodą wapienną można otrzymać specjalny środek, który świetnie sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju oparzeń oraz ran; może być także stosowany do leczenia suchych liszajów i wyprysków. Pomaga w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, owrzodzeniami oraz łuszczycą.

Po zmieszaniu go z płynną witaminą A świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i cierpiącej z powodu odleżyn czy odmrożeń – płynną witaminę A można w tym przypadku zastąpić tranem. Zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy. Jest bardzo skuteczny w leczeniu stwardnienia rozsianego, nadciśnienia, a także najróżniejszych chorób paznokci i włosów. Lekarze zalecają przyjmowanie jednej czy dwóch łyżeczek oleju konopnego dziennie, lub dodawanie go na zimno do niektórych potraw.

Czy olej z konopi jest w stanie leczyć raka?

Nie istnieją jeszcze żadne medyczne dowody na potwierdzenie tej tezy, przez co większość lekarzy na świecie podchodzi do tego dość sceptycznie. Innego zdania jest jednak Kanadyjczyk Rick Simpson, który we własnym domu hoduje konopie indyjskie i wytwarza z nich olej. Co ciekawe, wszystkie swoje wyroby rozdaje za darmo osobom potrzebującym. Działalność taką zaczął jeszcze w latach 90, kiedy to przeszedł ciężki wypadek, zaś stosowanie oleju konopnego pomogło mu w powrocie do zdrowia.

olej konopnyWiększość lekarzy w Kanadzie uważa, że opinia Simpsona nie ma absolutnie żadnego poparcia w faktach. Z drugiej jednak strony wielu ludzi skorzystało już z jego produktów – nierzadko była to dla nich dosłownie ostatnia deska ratunku. Okazało się, że stosowanie oleju konopnego przyniosło tutaj fantastyczne rezultaty, zaś stan niektórych pacjentów znacząco się poprawił. Czy oznacza to, że olej konopny zacznie być powszechnie stosowany w leczeniu raka? Tego jeszcze nie wiemy, ale istnieje na to naprawdę spora szansa.