Olej z konopi jest coraz chętniej wybieranym produktem, ponieważ pomaga zwalczyć wiele chorób. W wielu krajach – w tym również i w Polsce – można go kupić w niektórych sklepach. Posiada działanie lecznicze i – jak wykazały badania – dzięki niemu można wyleczyć oraz zahamować rozwój ponad 200 chorób! Nic dziwnego, że w niektórych przypadkach podawany jest on również dzieciom i starszym. Jak jednak powinno wyglądać dawkowanie tego specyfiku w przypadku najmłodszych i najstarszych osób?
DZIECI I OSOBY STARSZE A OLEJ Z KONOPI
Przede wszystkim zarówno pierwsza, jak i druga z wymienionych grup są bardzo charakterystyczne. Organizmy dziecięce są dużo słabsze od organizmu dorosłego człowieka, choć posiadają olbrzymią zdolność do szybkiej regeneracji. Organizm starszego człowieka jest zaś znacznie osłabiony z racji na wiek. Dlatego dawkowanie oleju z konopi w przypadku dzieci i osób starszych jest zawsze odmienne od dawkowania tego medykamentu w przypadku osób dorosłych.
OLEJ KONOPNY – DAWKOWANIE
Zacząć należy od zmieszania 1 g oleju konopnego z 20 g oleju kokosowego. Oleje należy ze sobą zmieszać w następujący sposób: najpierw podgrzać na małym ogniu olej kokosowy, następnie wciągnąć go do strzykawek (dwóch, o pojemności 10 ml). Potem olej kokosowy należy wycisnąć do małego, konserwowego słoika, stojącego w garnku z wodą, którą podgrzewamy. Ze strzykawki z olejem konopnym (czasem są sprzedawane w takiej formie) wyciskamy 1 ml, po czym intensywnie mieszamy na małym ogniu. Po pewnym czasie wymieszane oleje powinny przybrać kolor jasnozielony – oznacza to, że są już gotowe i stworzyły jednorodną całość. Dzięki podobnemu rozcieńczeniu oleju konopnego, nie przedawkuje się go. Należy stosować 1 g roztworu dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem.
DALSZE LECZENIE
Dawki powinny być zwiększane co tydzień. Należy tak robić za każdym razem, gdy człowiek czuje, iż uodpornił się już na lek – gwarantuje to jego skuteczność. Dlatego też w drugim tygodniu roztwór należy przygotować mieszając 1 g oleju konopnego z 10 g oleju kokosowego. W ten sposób zwiększamy dawkę oleju konopnego, która trafia do organizmu pacjentów. Nadal należy stosować lek dwa razy dziennie w porcjach po 1 g. W podobny sposób – zmniejszając ilość rozcieńczenia – należy przygotowywać lekarstwo przez kolejne dwa tygodnie. Oczywiście, dawki można nieco zwiększać, jeśli stan pacjenta jest bardzo ciężki.
INNE ROZPUSZCZALNIKI
Nie tylko olej kokosowy może być stosowany do rozpuszczania w nim oleju z konopi. Równie dobry może się okazać olej z pestek winogron lub na przykład oliwa z oliwek. Nie zaleca się jednak stosowania takich produktów, które mogą pochodzić z produkcji genetycznie modyfikowanej żywności. A zatem odpadają na przykład: olej sojowy, olej rzepakowy, olej kukurydziany oraz inne, roślinne oleje tego typu.
Patrycja Sankowska
Dietetyk kliniczny; specjalizacja: choroby autoimmunologiczne, metaboliczne oraz insulinooporność. Prywatnie - właścicielka 2 owczarków kaukaskich i fanka zdrowego trybu życia.