fakty o marihuanieMarihuana jest określeniem pod którym kryją się wysuszone, żeńskie kwiaty konopi indyjskich. Istnieje wiele sposobów na ich spożywanie – najczęściej są one palone. Do najważniejszych efektów palenia marihuany należy przede wszystkim poczucie relaksu i odprężenia, pogłębienie uczuć i wyostrzenie zmysłów oraz lekkie osłabienie koncentracji.

Głównym składnikiem psychoaktywnym marihuany odpowiadającym za takie objawy jest THC. Nie da się jednoznacznie opisać, kto regularnie pali marihuanę. W gronie palaczy znajdują się ludzie należący do właściwie wszystkich grup wiekowych czy zawodowych. Nie istnieją ponadto praktycznie żadne widoczne cechy stałego palacza, przez co nikt z nas nie może mieć pewności, czy takie osoby nie znajdują się akurat w jego najbliższym otoczeniu.

Regularne palenie marihuany nie prowadzi do fizycznego uzależnienia, przez co po nagłym odstawieniu nie pojawia się tutaj charakterystyczne zjawisko "głodu narkotykowego". Niemniej jednak prowadzi ono do pewnego przyzwyczajenia, przez co palacze którzy nagle odstawiają tę używkę mogą odczuwać pewien dyskomfort czy irytację. Objawy takie jednak mijają stosunkowo szybko.

Żadne statystyki medyczne na świecie nie wskazują na jakikolwiek związek pomiędzy paleniem marihuany a śmiertelnością. Jest ona znacznie mniej szkodliwa od innych używek takich jak papierosy czy alkohol które – pomimo tego, że są w pełni legalne – każdego roku zabijają na świecie całe tysiące ludzi. Mało tego, marihuana jest powszechnie stosowana w medycynie, między innymi w leczeniu ludzi chorych na raka. Niestety, skomplikowane prawo obowiązujące w wielu krajach na świecie sprawia, że osoby które potrzebują takiej pomocy często nie mogą korzystać z niej w pełni legalnie.

Palenie marihuany może jednak wiązać się z pewnym zagrożeniem dla naszego układu oddechowego, bowiem jej dym zawiera wiele substancji smolistych. Niemniej jednak nie jest on tak niebezpieczny jak na przykład dym papierosowy. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że palenie jest tylko jednym z wielu sposobów na spożywanie marihuany. Bez przeszkód można na przykład dodawać ją do posiłków.

marihuana właściwościPatrząc na to wszystko doprawdy ciężko jest zrozumieć, dlaczego marihuana nadal jest nielegalna w znacznej części świata. Powody są tu jednak czysto polityczne, bowiem konopie mogą służyć także do taniej produkcji papieru oraz włókna. Sprawiło to, że producenci innych włókiem bojąc się zbyt silnej konkurencji doprowadzili do przeforsowania prawa, w myśl którego marihuana została uznana za zbyt szkodliwą i zakazano jej uprawy.